Naprawa dachu po kunie
Kuna na strychu to zmora mieszkańców wielu domostw, przede wszystkim tych usytuowanych w pobliżu stawów, zagajników, choć coraz częściej kuny zadomawiają się również na dachach w dużych miastach. Jak rozpoznać obecność kuny na poddaszu domu, co wtedy robić, jak się jej pozbyć i przede wszystkim jak naprawić wyrządzone przez nią szkody? Specjaliści z Celuterm podpowiadają.
Naprawa dachu po kunie zazwyczaj obejmuje demontaż pokrycia dachowego, usunięcie uszkodzonych fragmentów izolacji termicznej oraz naprawę membrany dachowej. Może przebiegać w sposób szybki i nieinwazyjny, czyli bez ściągania płyt g-k, o ile szkody wyrządzone przez kunę są niewielkie. Jednak w przypadku dużych uszkodzeń proces ten może się wydłużyć w zależności od skali wyrządzonych przez kunę szkód.
Czy to na pewno kuna?
Zapada zmrok. Kładziesz się spać, ale nie możesz zasnąć, bo nad Twoją głową - na poddaszu grasuje jakiś gryzoń. Bez względu na to czy to łasica, czy mysz, czy szczur, a może nawet kuna, trzeba podjąć odpowiednie działania, aby unieszkodliwić szkodnika. Łasica na strychu nie jest już aż tak popularna jak kuny. Te dwa gatunki z rodziny łasicowatych nieco się od siebie różnią. Kuny są dużo większe, długość ich ciała może sięgać nawet do 50 cm, podczas gdy łasice mierzą maksymalnie 28 cm. Odmienne jest także ich ubarwienie: kuny posiadają białą plamkę na piersi i rozwidleniu łapek, która u łasic rozciąga się na całą długość brzucha.
Dla każdego gryzonia lub drapieżnika, który ożywia się właśnie w nocy, charakterystyczne jest chrobotanie, szuranie, a czasem nawet piski. Mniej przyjemne objawy kuny na poddaszu to odór jej odchodów i moczu, a także, zdemolowane pomieszczenie strychowe: ponadgryzane meble oraz inne przedmioty, które są tam przechowywane.
Jakie szkody robi kuna?
- To, co może nas zainteresować z perspektywy zniszczeń po kunie, to konkretne straty finansowe. Jakie zatem szkody może wyrządzić kuna?Uszkodzenia ocieplenia. Jeśli kuna zadomowiła się na dachu, jest duże prawdopodobieństwo, że przedarła się przez warstwę izolacyjną wykonaną np. z wełny mineralnej. Znalezienie wokół domu fragmentów izolacji jest wyraźnym sygnałem do tego, że mamy nieproszonego lokatora. Materiał izolacyjny jest dla kun swego rodzaju “czyścikiem”: ocierają się one o wełnę, wyczesując dzięki temu swoje futerko z uciążliwego świerzbu.
- Zniszczone przedmioty. W przypadku zamieszkania kuny na dachu lub poddaszu trzeba liczyć się z możliwością uszkodzenia wszelkich mebli, dywanów, ubrań, książek i innych rzeczy, które mogą posłużyć do budowania gniazda lub które będą po prostu stały na drodze tego drapieżnika.
- Nadgryziona przez kunę instalacja elektryczna. Zwierze to nie zatrzymuje się wyłącznie na miękkich materiałach izolacyjnych. Jest w stanie przegryźć folię, drewno, ściany, a nawet blachę. Nie pogardzi zatem kablami z instalacji elektrycznej.
- Zabrudzona elewacja. Kuna musi mieć jakieś wejście do swojego gniazda. Zwykle radzi sobie z wyjściem po pionowej ścianie domu, zostawiając nieestetyczne ślady w formie pionowych pasów na elewacji budynku.
- Szkody w gospodarstwach i ogrodach. Kuny często atakują gniazda ptaków mieszkających w pobliżu, jak również preferują wizyty w kurnikach, gdzie nie ograniczają się wyłącznie do jaj. W ogrodach zdarza im się podkradać owoce z drzewek sadowniczych.
Jakie jeszcze szkody wyrządza kuna? Sama jej obecność może dostarczyć niezapomnianych “atrakcji”: od nocnych głośnych harców (najgorzej jest tego doświadczać w okresie godowym), po bardzo nieprzyjemny zapach, który generują nie tylko jej odchody, ale i rozkładające się resztki pokarmu (czyli np. truchła innych małych gryzoni, w tym myszy czy szczurów lub ptactwa), jak również odór zdechłych osobników kun. Poza dachem i ogrodem kuna może wyrządzić sporo szkód jeśli chodzi o auta. Przegryzione przewody są niebezpiecznym efektem bytowania kuny pod maską samochodu.
Jako firma zajmująca się m.in. naprawą ocieplenia, obecność kuny na poddaszu uwieczniliśmy na wielu zdjęciach. Zobacz poniżej, jak to może wyglądać.
Naprawa dachu po kunie - ile to kosztuje?
Kiedy obecność kuny na poddaszu czy dachu jest już potwierdzona, warto oszacować szkody. Koszt naprawy dachu po kunie jest uzależniony od tego, co zostało zniszczone i w jakich ilościach. Jakie czynniki mogą wpływać na to, ile kosztuje naprawa dachu po kunach? Przede wszystkim materiał, z którego jest wykonany dach i jego poszczególne elementy. Pytanie, czy będziemy naprawiać dachówkę, czy blachę, a może również fragmenty drewniane? Przy dużych uszkodzeniach należy się upewnić, czy nie została naruszona konstrukcja dachu i czy nie trzeba naprawiać również więźby dachowej. Kwestia instalacji elektrycznej i jej okablowania również pozostaje otwarta.
Całościowy koszt naprawy dachu po kunie może zamknąć się nawet w kwocie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Co jednak jest istotne, w wielu przypadkach nasi klienci korzystają ze swojego ubezpieczenia, które przewiduje pokrywanie tego typu wydatków. Warto zatem sprawdzić swoją polisę ubezpieczeniową, czy zostaniemy obsłużeni w przypadku wizyty kuny na dachu naszego domu.
Kwestię naprawy izolacji dachu po kunie dobrze jest zostawić specjalistom, którzy proces remontowy wykonają szybko i sprawnie, a co najważniejsze skutecznie! Jeśli naprawy wymaga jedynie warstwa ociepleniowa, polecamy klientom skorzystanie z naszej niezawodnej metody wypełniania ubytków, która gwarantuje doprowadzenie termoizolacji do poprawnego działania i pomaga pozbyć się kun na dobre, ale przede wszystkim jest rozwiązaniem dobrym dla budżetu domowego.
Jak uszczelnić dach przed kunami?
Kuna na poddasze lub dach może chcieć wrócić. Warto zatem zabezpieczyć się przed jej ponowną wizytą. Na rynku są dostępne różne odstraszacze kun na strych. W Celuterm jednak preferujemy sprawdzone rozwiązanie, które nie zawodzi naszych klientów już od 14 lat.
Naprawę dachu po kunach wykonujemy przy pomocy granulatu celulozowego, który wprowadzamy w przestrzeń izolacyjną przez przygotowane w płytach g-k otwory o niewielkiej średnicy. Granulat, który gęsto wypełnia izolację, nie zostawia miejsca kunom. Co więcej, materiał celulozowy impregnowany jest solami boru którego kwaśny odczyn podrażnia kunom śluzówki o silnie higroskopijne właściwości włókien celulozy wysuszają im śluzówki. Dlatego kuny unikają takich miejsc, dzięki czemu nie chcą wracać w miejsce swojego starego gniazda.
Oprócz tego warto oczywiście postarać się o jak najlepsze zabezpieczenie dachu przed kunami. Należy pozbyć się wszelkich dziur, szczelin i tego typu dróg, którymi mogłyby dostać się na dach z powrotem. W niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem będzie montaż lampy z czujnikiem ruchu, która może odstraszać takie zwierzęta przed podchodzeniem do elewacji budynku.
Wypełnij formularz, a nasi eksperci ds. ocieplenia skontaktują się z Tobą, aby omówić najlepsze opcje dostosowane do Twoich wymagań.